Psychoterapia i wsparcie psychologiczne
Konsultacje psychologiczne
Podczas konsultacji psychologicznej przeprowadzam wywiad z klientem, aby zidentyfikować i zrozumieć zgłaszane problemy, ich źródło oraz wpływ na aktualne samopoczucie i funkcjonowanie. Wspólnie poszukujemy najlepszych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb – może to być m.in. psychoterapia, wsparcie psychologiczne lub zalecenie konsultacji psychiatrycznej. W trakcie pierwszej konsultacji omawiamy również, czy kontynuacja współpracy w formie terapii jest odpowiednia. Konsultacje psychologiczne odbywają się online. Czas trwania spotkania wynosi około 50 minut.
Psychoterapia
Celem psychoterapii jest eliminacja lub załagodzenie problemów, z jakimi boryka się klient. Profesjonalnie prowadzona terapia pomaga samodzielnie odnaleźć podłoże problemu oraz sposób jego rozwiązania. Pomaga nauczyć się lepiej radzić sobie z problemami, budować trwalsze relacje z ludźmi, a także efektywniej radzić sobie z wyzwaniami w życiu prywatnym i zawodowym. Wpływa na zwiększenie się poziomu samoświadomości, akceptacji samego siebie, możliwości realizacji własnych celów oraz wzrost poczucia własnej wartości. Celem psychoterapii jest polepszenie jakości życia, wykorzystanie wewnętrznego potencjału oraz zdolność do spojrzenia na samego siebie z dystansu, co umożliwia zidentyfikowanie negatywnych wzorców myślenia i utrwalonych schematów, które kształtowały się przez długie lata. Sesje odbywają się online. Możesz umówić się na spotkanie bez względu na to, w jakim zakątku świata się znajdujesz – wystarczy tylko komputer z dostępem do internetu. Badania naukowe potwierdzają, że skuteczność psychoterapii online jest taka sama jak terapii w gabinecie. Czas trwania sesji wynosi do 50 minut.
Jak to działa?
- Konsultacja wstępna: Rozpoczynamy od konsultacji, której celem jest poznanie Twoich potrzeb oraz celów i zapoznanie Cię z możliwymi metodami wsparcia, które są odpowiednie dla Twojej sytuacji.
- Sesje indywidualne: Spotkania odbywają się online, co pozwala na elastyczność w doborze terminów. Razem pracujemy nad osiągnięciem Twoich celów.
- Dostosowane techniki: Wykorzystujemy różnorodne, zbadane naukowo techniki terapeutyczne, wywodzące się z terapii systemowej, TSR oraz terapii poznawczo-behawioralnej.
Obszary pomocy
Zaburzenia lękowe
To jedne z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Mogą przybierać formę utrzymującego się niepokoju, zmartwienia czy trudności w uspokajaniu się. Zaburzenia lękowe utrudniają codzienne funkcjonowanie (np. poprzez unikanie kontaktów społecznych), obniżają jakość życia i doprowadzają do silnego cierpienia psychicznego.
Obszary:
- zespół paniczny (ataki paniki)
- agorafobia
- fobia społeczna
- lęk uogólniony (GAD – zamartwianie)
- zespół stresu pourazowego (PTSD)
- zaburzenie obsesyjno – kompulsyjne (OCD)
- traumy.
Zaburzenia nastroju
Inaczej zaburzenia afektywne – ich podstawowym objawem jest utrzymujący się stan obniżonego lub podwyższonego nastroju, który wpływa na utrudnienie realizacji codziennych obowiązków oraz odczuwanie przez Klienta realnego cierpienia.
Obszary:
- choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD)
- depresja
- cyklotymia
- dystymia.
Pomoc w kryzysie
Pomoc w kryzysie, inaczej interwencja kryzysowa, skierowana jest dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, której towarzyszy poczucie utraty równowagi psychicznej (utraty kontroli nad własnym życiem). Do kryzysu najczęściej doprowadzają nagłe, nieprzewidziane zdarzenia, do których nie można było się przygotować.
Obszary:
- myśli rezygnacyjne
- żałoba
- utrata sensu życia
- samotność
- rozwód/rozstanie
- emigracja
- trudność w znalezieniu partnera/partnerki.
Terapia par
Terapia ta pomaga partnerom przepracować z pomocą terapeuty konkretny problem, otworzyć się i poszukać rozwiązania. Bardzo ważne jest stworzenie dla partnerów bezpiecznej przestrzeni do wyrażania własnych emocji i uczuć oraz poprawę komunikacji między nimi.
Obszary:
- problemy z bliskością
- kłótnie
- zdrada
- trudności w komunikacji w związku
- problemy seksualne
- rozwód.
LGBT+
Pomoc psychologiczna i psychoterapia osób LGBT+. Osoby narażone na stygmatyzację, homofobię i ostracyzm społeczny, co zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego. Obszarami terapii może być przygotowanie się do coming-out, pomoc w akceptacji siebie, swojej tożsamości płciowej lub orientacji seksualnej.
Obszary:
- coming-out
- określenie tożsamości płciowej
- określenie orientacji seksualnej
- stres mniejszościowy.
Rozwój osobisty
Nie trzeba doświadczyć kryzysu ani traumy, aby rozpocząć pracę nad sobą. Celem może być pogłębianie rozumienia siebie samego – swoich zasobów, predyspozycji, przekonań oraz ich wpływu na nasze życie. To także praca nad akceptacją samego siebie, rozwojem nawyków. I umiejętności, które umożliwią lepsze codzienne funkcjonowanie.
Obszary:
- komunikacja
- asertywność
- pewność siebie
- praca z emocjami
- praca ze stresem.