Emigracja i wsparcie w kryzysie

Psycholog dla Polaków na emigracji

Emigracja to doświadczenie, które dla każdego może być bardzo wzbogacające. Jest to też jednak ogromna zmiana oraz wyzwanie. Przeprowadzka do innego kraju wymaga znacznego przeorganizowania dotychczasowego życia oraz dostosowania się do nowych warunków. To z kolei może stanowić próbę dla zdrowia psychicznego. Nowe otoczenie, pogoń za godnymi warunkami życia oraz zderzenie z realiami kulturowymi danego kraju wpływają na ograniczone relacje społeczne i rosnące poczucie osamotnienia. Ponadto, tęsknota za rodziną, brak oswojenia z nową kulturą i oddalenie od tej rodzimej może powodować kryzys tożsamości, poczucie wyobcowania oraz braku przynależności.

Temat emigracji jest mi szczególnie bliski, ponieważ sama również jestem emigrantką. Dotychczas, poza Polską, mieszkałam w czterech różnych krajach. Wiem, z jakimi wyzwaniami i trudnościami wiąże się życie z dala od domu rodzinnego. Moją misją jest pomoc emigrantom w adaptacji do nowej rzeczywistości tak, aby czerpali z niej radość i satysfakcję. Towarzyszę w drodze do jak najlepszego funkcjonowania i jak najpełniejszego realizowania się w nowym miejscu.

Konsultacje skierowane są również do osób, które chcą dokonać zmiany w swoim życiu i rozważają wyjazd do innego kraju, ale mających pewne wątpliwości i obawy, odczuwają brak pewności siebie. Spotkania zakładają pomoc klientom w zrozumieniu ich obaw, identyfikacji przeszkód oraz podjęciu dalszych decyzji w zgodzie z samym sobą.

W niektórych zakątkach świata ciężko jest znaleźć wykwalifikowanych specjalistów mówiących po polsku. Dlatego oferuję wsparcie niezależnie od tego, w jakiej strefie czasowej przebywasz. Wystarczy Ci komputer z dostępem do internetu. Badania naukowe potwierdzają, że skuteczność psychoterapii online jest taka sama jak terapii stacjonarnej w gabinecie.

Obszary pracy z osobami przebywającymi na emigracji:

  • trudności adaptacyjne
  • samotność, poczucie wyobcowania
  • poczucie tęsknoty, żalu
  • różnice kulturowe
  • odczuwanie frustracji
  • podjęcie dalszych decyzji życiowych.

Jak to działa?

  1. Konsultacja wstępna: Rozpoczynamy od konsultacji, której celem jest poznanie Twoich potrzeb oraz celów i zapoznanie Cię z możliwymi metodami wsparcia, które są odpowiednie dla Twojej sytuacji.
  2. Sesje indywidualne: Spotkania odbywają się online, co pozwala na elastyczność w doborze terminów. Razem pracujemy nad osiągnięciem Twoich celów.
  3. Dostosowane techniki: Wykorzystujemy różnorodne techniki terapeutyczne, wywodzące się z terapii systemowej, TSR oraz terapii poznawczo-behawioralnej.